Klavír a hadr


Pokud se domníváte, že nadpis je od tohoto oboru drobátko mimo, tak věřte, že není, a to ani kapánek. Věc se má totiž tak, že obě věci se počítačů týkají. Hadr je takzvaný Hard Disc. Tedy pevný disk, který je skoro v každém počítači. Ne, že by bez něj počítač nefungoval, ale práci si tak musíte ukládat na jiný nosič dat. A ten nosit s sebou třeba v kapse. Klasický počítač má Hard disk ve svých útrobách. Pevný se mu říká proto, že je ve stroji napevno. Nedá se přenášet, jen tehdy pokud jej rozeberete. To znamená tedy skříň a pak teprve vyndáte samotný disk. Ve starých dobách byl sice napevno ve skříni jako dnes, ale rozhodně nebyl pevný jako takový, protože vevnitř mu rotovaly plotýnky, na které se zapisovaly a později také četly data.

detail klávesnice

V současnosti se již tyto „hadry“ nepoužívají. Snad jen ještě v bazaru a starších strojích se dají objevit. Moderní disky jsou skutečně pevné, nikde nic nerotuje a čtení je tak mnohem rychlejší. Navíc nejsou tyto disky tak náchylné k poruchám. Tolik tedy k hadru. A co to piano? Nu, ne piano, ale klavír, a to je odvozeno do počítačové klávesnice.

starší hard disk

Tedy, klaviatury, kam se zadávají jednotlivé znaky abecedy například. Jinak samozřejmě může „klavír“ sloužit primárně ke hraní her, nebo také jako levná věc na vypuštění páry, když se něco na PC nedaří. Nedá se říci, kolik klavírů takto ukončilo předčasně svou životnost. Je to většinou on, kdo může za to, že jsme se přehmátli. On nebo myš. Tyto dvě věci jsou první po ruce. Klávesnic bývá několik druhů. Liší se rozložením kláves, nebo tvarem. Klasický obdélník je obvyklý, ale jsou i prohnuté a oddělené dvě poloviny. Prý je to kvůli pohodlí. No, možná tomu tak je. A ještě poslední perlička, může mít kabel, ale dnes už také ne. Stejně jako myš může být tato věcička bezdrátová. Jestli je to výhoda či ne, to už je námět na další článek.